Samanyolu’nda Kaç Tane Yıldız Vardır?


Gece gökyüzüne baktığımız zaman, bir teleskop yardımı olmadan görebileceğimiz binlerce yıldız vardır. Bu sayı çok gibi gelebilir. Fakat gördüğümüz yıldızlar en parlak ve Dünya’ya en yakın olan yıldızlardır.  Samanyolu Galaksisi çok daha büyük bir yerdir. Peki Samanyolu’nda kaç tane yıldız vardır?

Ne yazık ki teleskopla tüm yıldızları gözlemleyemeyiz ve onları tek tek sayamayız. Bunun nedeni ise galaksimiz sadece yıldızların bulunduğu bir gök ada değildir. Ayrıca, parlaklığı az veya uzakta olan yıldızları görmemizi engelleyen gaz ve toz bulutları da galaksimizde bulunuyor. Bu yüzden astronomlar geriye doğru çalışarak bu soruyu cevaplamak zorunda kalıyor.

Soruyu cevaplamada ilk adım galakside ne kadar maddenin veya kütlenin olduğunu hesaplamaktan geçiyor. Arizona Üniversitesi’nden astronomlar yakın zamanda Samanyolu’nun Güneş’ten 960 milyar kat daha fazla kütleye sahip olduğunu kabaca hesapladı. Galaksimiz, yıldız,toz,gaz ve nihayetinde ‘karanlık madde‘den meydana gelmiştir. Karanlık madde bir tür gizemli bir maddedir ve bilim adamları ne olduğundan tam olarak emin değil. Ancak karanlık maddenin sahip olduğu kütleçekim nedeniyle, yıldızların galaksinin merkezi etrafında döndüğü yörüngesini etkileme şeklini görebiliyorlar. “Aslında yıldızlar ne kadar hızlı hareket ediyorsa, orada o kadar fazla karanlık madde mevcuttur.” Bu sözler Arizona Üniversitesi’ndeki Astronomi bölümünde öğretim görevlisi olan Malanka Riabokin’e ait. Karanlık maddenin, galaksideki var olan tüm maddenin %90’ını oluşturduğuna inanılıyor. Eğer karanlık maddeyi, toz ve gazları galaksiden çıkartırsak geriye yaklaşık 30-50 milyar Güneş kütlesine eşdeğer yıldız kütlesi kalır.

Fakat yıldızların sayısı bundan çok daha fazladır. Çünkü bazı yıldızlar Güneşimizden %8 kadar veya 20 kata kadar büyük kütleye sahip olabilir. Astronomlar yıldızların doğdukları yerlere baktığı zaman küçük yıldızların büyük olanlara göre çok daha fazla bulunduğunu görebiliyorlar.

Neticede ne kadar yıldızın galakside dolaştığını biliyoruz. Ve toplam kütlenin ne kadarının büyük yıldızlara, ne kadarının da daha küçük olanlara ait olması gerektiğini kabaca hesaplayabiliyoruz. Bunun anlamı toplamda ne kadar yıldızın olduğunu bilmemiz gerekiyor, değil mi?

Aşağı yukarı öyle. Galaksimizdeki yıldızları saymaya yönelik çok fazla çalışmalar yapılıyor. Böylece Samanyolu’nda ne kadar yıldızın var olduğuna ilişkin sadece tek bir çalışma yoktur. Farklı gözlemlere dayanarak galaksimizde yaklaşık 200 milyar – 1 trilyon arasında yıldızın olduğuna ilişkin cevaplar alabiliriz.

Riabokin cümlelerini şöyle bitiriyor: “Gece gökyüzüne baktığımızda, göremediğimiz milyarlarca yıldız olduğunu ve tüm bu yıldızları barındıran uzayın ne kadar büyük olması gerektiğinin bilincine vardığımız zaman, bu sorgulayış evrenin ölçeğinin yahut büyüklüğünün idrakine varmamızı sağlıyor.


Çeviri: Popular Science

Ana Görsel: Nbc News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir